Vánoční hvězda množení

Vánoční hvězdaPokud se nám podaří Vánoční hvězdu správně přezimovat, můžeme se pokusit o její namnožení.  Množení Vánoční hvězdy je prakticky vždy prováděno vegetativním způsobem, množení vánoční hvězdy semeny se prakticky neprovádí.  Řízkování porvádíme podle toho, kde rostlinu přezimujeme, obyvkle se provádí v měsíci březnu nebo dubnu. Vybereme košatější rostliny, u kterých odebereme řízky ze stonků ( nevadí, že nejsou olistěné) zhruba 10cm dlouhé. Připravíme si substrát na rašelinové bázi, můžeme použí běžně prodávaný subtrát na množení. Protože Vánoční hvězda je velmi citlivá na porušení kořenového systému, je výhodné použít třeba rašelinové květináčky, která pak po zakořenění přesdíme do většího květináče.

 

Při množení vánoční hvězdy je třeba dbát o udržení konstatní teploty - doporučujeme teplotu kolem 22 °C. Velmi podstatným prvkem pro efektivní množení je udržení dostatečné vzdušné vlhkosti -  používáme igelitový sáček, nebo malé uzavřené pařeniště, oblíbené jsou v poslední době prodávané plastové miniskleníky, kterou také udrží vysokou vzdušnou vlhkost. Rostiny dáme na světlo, zakořennění podle teploty trvá mezi 2-4 týdny.  Jakmile se vánoční hvězdy ujmou, ( poznáme to podle růstu nových listů, nikdy neobnažujeme jejich kořeny) zkrátíme jejich výhon na cca 15cm délky, vytékající šťávu, která je mimochodem jedovatá, otřeme, a řez zakápnemem voskem.

Jak takové množení vánoční hvězdy probíhá v trochu průmyslovějším měřítku, ve velkém zahradniczví,v tisících jednotlivých rostlin,  můžete vidět třeba na stránkách zahradnické firmy ze spojených států  www.schaeferwholesaleplantgrower.com , kde uvidíte tisíce rostlin, namomnožených dělením řízků